تمام محصولات منتشر شده از سوی عقیق گرافیک رایگان میباشد و هزینه اشتراک ها فقط جهت تامین سرور می باشد.

پرده کروماکی سبز یا آبی؟

پرده کروماکی سبز یا آبی کدام بهتر است؟

در این مقاله، می خواهیم اطلاعاتی در مورد تفاوت های استفاده از پرده آبی و پرده سبز در اختیارتان قرار دهیم. روند فیلم سازی در سینما و دوربین ها با وجود پیشرفت هایی که داشته اند، از پرده سبز و آبی استفاده می کنند. راستی، تفاوت اساسی میان این دو پرده چیست؟

ابتدا با تعریف کروماکی، این بحث را شروع  می کنیم و توضیح می دهیم که چرا از رنگ های آبی و سبز استفاده می کنیم.

تعریف کروماکی:

کروماکی، تکنیک کامپوزیت دو تصویر با یکدیگر بر اساس رنگ است. به این دلیل کروماکی گفته می شود، که هر رنگ دارای دامنه ی کروما (chroma range) است.

در حقیقت، پس زمینه سبز  مانند یک matte برای فوتیج شما عمل می کند. بعدا در پس تولید، می توانید پس زمینه  سبز را حذف کنید  تا یک زمینه شفاف داشته باشید.

Color Origins:

چرا از پرده آبی و پرده سبز استفاده می کنیم؟ زیرا آنها نسبت به رنگ پوست انسان، بیشترین فاصله را دارند. اگر به چرخ رنگی زیر نگاه کنید، متوجه خواهید شد معمولا رنگ های آبی و سبز در طرف مقابل رنگ پوست قرار دارند. بنابراین، منطقی است که از آنان برای پس زمینه استفاده کنند.

Blue Screen Vs. Green Screen

دلایل استفاده از پرده آبی در فیلم:

۱٫ روی فیلم، کانال آبی کمترین grain را دارد، در نتیجه موجب می شود که یک  matte بی نقص در امتداد لبه ها و تصویری با کیفیت بالا ایجاد گردد.

۲٫ زمانی که رنگ آبی با استفاده از یک نور آبی روی فیلم سیاه و سفید قرار گیرد، رنگ آبی به صورت رنگ سفید روشن نشان داده می شود، که می تواند با استفاده از یک پرینتر اپتیکال، برای شروع فرآیند های  کامپوزیت استفاده شود.

هنگامی که فیلم ها به سمت فرایند های پس تولید دیجیتالی شروع به تغییر کردند، پرده سبز ظهور پیدا کرد. عوامل زیادی در این امر نقش داشته است، از جمله داشتن محبوبیت های روزافزون دوربین های دیجیتالی.

اکثر دوربین های دیجیتالی با پرده سبز، دو برابر اطلاعات بیشتر دریافت می کنند نسبت به رنگ های قرمز یا آبی. زیرا کانال سبز برای luminance (نور) استفاده می شود، که همین امر موجب آسان تر شدن حذف پرده در پس تولید می شود.

از طرف دیگر، پرده سبز نسبت به پرده آبی به نور کمتری نیاز دارد، زیرا رنگ سبز نور بیشتری را منعکس می کند نور  روشن تری دارد.

نیاز کمتر به نور به معنای این است که، برای استفاده ارزان تر است و هزینه کمتری دارد. رنگ سبز روشن در لباس خیلی کم رایج است و مشکلات کمتری را ایجاد می کند.

Blue Screen Vs. Green Screen

پرده سبز یا پرده آبی مسئله این است؟

طبق چیزهایی که گفتیم جواب مشخص است، پرده سبز نسبت به پرده آبی برتری دارد. اما واقعیت این است که همه چیز به پروژه شما وابسته است. در اکثر موارد، پرده سبز امکانات بهتری به شما می دهد. بنابراین، ابتدا جوانب مثبت و منفی پرده سبز را بررسی می کنیم.

جوانب مثبت و منفی پرده سبز :

همانطور که قبلا گفته شد، اکثر دوربین های دیجیتالی اطلاعات بیشتری را روی کانال سبز ضبط می کنند. این امر موجب می شود که یک حذف پرده سبز در اطراف سوژه با نویز کمتری وجود داشته باشد. پرده سبز به نور کمتری نیاز دارد، بنابراین از لحاظ بودجه بسیار عالی است.

به دلیل روشن‌تر بودن رنگ سبز، Color Spill موجود در پرده‌های کروماکی (پرده سبز) میتواند کامپوزیت سوژه در صحنه‌هایی که در روز اتفاق می‌افتند رو راحت‌تر کند. این موضوع باعث می‌شود کامپوزیت انجام شده به نظر طبیعی‌تر بیاد.

در نهایت بسیاری از نرم افزار های دیجیتال به صورت پیش فرض و قراردادی روی رنگ سبز تنظیم شده اند که خب این کار را راحت تر از اعمال تنظیمات مجدد روی پرده آبی می کند

Blue Screen Vs. Green Screen

بیشترین جنبه ی منفی پرده سبز، میزان Color Spill است. از آنجایی که رنگ سبز نسبت به رنگ آبی روشن تر است، به طور طبیعی نور بیشتری را می گیرد. این مشکل در عناصری شبیه مو – انعکاس های فلزی و جزئیات لباس بیشتر خودش را نشان می دهد و در پس تولید مشکل ساز می شود.

همچنین پرده سبز برای کامپوزیت صحنه های تاریک و شبانه ایده آل نیست. زیرا سوژه به دلیل نور منعکس شده از پرده سبز، روشن غیر طبیعی به نظر می رسد.

Blue Screen Vs. Green Screen

جوانب مثبت و منفی پرده ی آبی:

مزایای اصلی پرده های آبی نسبت به پرده سبز این است که، میزان Color Spill آن بسیار کمتر است. زیرا رنگ آبی میزان روشنایی کمتری دارد، بنابراین نور زیادی را منعکس نمی کند. زمانی که فیلمبرداری از سوژه هایی با جزئیات کوچک دارید، این امر به شما کمک فراوانی می کند، چون می توانید پس از حذف پرده آبی، آن جزئیات را حفظ کنید.

حذف پرده سبز برای سوژه هایی با موهای بلوند روی پرده سبز می تواند بسیار دشوار باشد . اغلب، کروماکی خیلی از موها را حذف می کند. سوژه هایی با موی بلوند، روی پرده آبی بسیار آسان تر هستند.

از طرف دیگر، پرده های آبی برای فیلم برداری شبانه بهتر عمل می کنند، زیرا نور کمتری را به درون سوژه منعکس می کنند.

Blue Screen Vs. Green Screen

بیشترین جنبه ی منفی پرده های آبی این است که، به نور بیشتری احتیاج دارند تا به طور شایسته ای نسبت به پرده های سبز خودشان را نشان دهند. اگر نورپردازی قوی یا بودجه کافی برای تامین این نوع نورپردازی در اختیار ندارید، می تواند برای تان مشکل ساز باشد. دیگر جنبه منفی پرده آبی استفاده رایج این رنگ در لباس ها می باشد.

نتیجه گیری : پرده سبز در مقابل پرده آبی!

همانطور که قبلا به آن اشاره کردیم، همیشه این انتخاب به پروژه شما بستگی خواهد داشت. اما در اینجا چند فاکتور آورده شده است که می تواند به شما کمک کند.

نکات مثبت پرده سبز:

·      موجب اجرا بی نقص تر کروماکی می شود، زیرا دوربین های دیجیتالی اطلاعات بیشتری را جمع می کنند.

·      نیازمند به نور کمتری است.

·      نور بالایی که دارد باعث می شود برای صحنه های روز مناسب است.

·      رنگی غیر رایج در لباس ها است.

نکات منفی پرده سبز:

·      Color Spill می تواند خیلی زیاد باشد، به خصوص در جزئیات ریز و لبه ها. (یا موهای بلوند)

·      انعکاس نور زیاد باعث می شود برای صحنه های تاریک و شبانه خوب نباشد.

نکات مثبت پرده آبی:

·      Color Spill کمتر برای سوژه هایی که دارای جزئیات و لبه های ظریفی هستند، عالی است.

·      بازتاب کم نور باعث می شود برای صحنه های تاریک یا شب، مناسب باشد.

نکات منفی پرده آبی:

·      به نورپردازی بیشتری نیازمند است، که می تواند پر هزینه باشد.

·      رنگ رایج لباسی است، اکثرا آبی یا ترکیبی از این رنگ است.

Blue Screen Vs. Green Screen

فراتر از پرده سبز و آبی:

شما می توانید در جستجوی رنگ های دیگری برای پرده ی پس زمینه خود باشید. در حقیقت، بسته به آن چیزی که در حال فیلمبرداری هستید، داشتن پس زمینه ای کاملا سیاه یا سفید یک انتخاب است. خلاق باشید زیرا برای کروماکی در طول این سال ها از رنگ های کاملا متفاوتی استفاده شده است.

اگر دوست دارید اطلاعات بیشتری در مورد تاریخچه این تکنیک داشته باشید، جان هس ویدیویی در مورد سیر تکاملی ترکیب پرده سبز یا Green Screen Compositing دارد که ما توصیه می کنیم آن را مشاهده کنید.

 

 

28

گروه عقیق گرافیک از سال 1398 فعالیت خود را در زمینه ارائه خدمات گرافیکی روز دنیا و مد نظر قرار دادن ارزش ها و باورهای حرفه ای و نیز مطالعات کیفی و کمی , به منظور رشد و دسترسی آسان کاربران در زمینه گرافیک اعم از طراحی پوستر، موشن گرافیک ، جلوه های ویژه و... آغاز نمود.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

توسط
تومان
جهت دریافت کد تخفیف تیکت ارسال نمایید.
با توجه به تصمیمات گرفته شده از این به بعد شما قادر به دانلود رایگان تمام محصولات میباشید.
اطلاعیه جدید عقیق گرافیک
دریافت کد تخفیف 100%
تماس با ما
یا
پیشنهاد طلایی هنوز اینجاست
با خرید حجم از عقیق گرافیک میتوانید به همان اندازه مطالب را به جای
دانلود از سرور های خارجی از سرور عقیق گرافیک دانلود کنید.
حجم دانلود تهیه کنید.
خرید حجم دانلود
حجم دانلود تهیه کنید.
دانلود از سرور های خارجی از سرور عقیق گرافیک دانلود کنید.
با خرید حجم از عقیق گرافیک میتوانید به همان اندازه مطالب را به جای
خرید حجم دانلود
question